ניקוי חול - טכנולוגית ניקוי בהתזה לפני צביעה

צביעת מתכות ברמת איכות תעשייתית מחייבת ניקוי חול מקדים

ניקוי בהתזה של חלקיקי חול מאפשר הכנה נכונה לפני צביעת קאסטום מקצועית גם לשטחים גלויים וגם פינות שקשה להגיע אליהן.

ניקוי חול הוא אחד מתהליכי הניקוי הבסיסיים ביותר עליו מסתמכת תעשיית המתכות, שמוצריה מקבלים גימור בצבע. בין אם מדובר ביצרני פרופילים של אלומיניום ובין אם מדובר ביצרנים של חלקי רכב, או יצרניות הרכב עצמן. ניקוי בהתזה הוא תהליך בסיסי בפס היצור.

כיום ישנן מספר מצבעות מקצועיות, המספקות לקהל הרחב, שירותי צביעה מתקדמים. תהליכי צביעה כגון צביעה אלקטרוסטטית באבקה, צביעה חשמלית באבקה בתנור, צביעה של סרמור - צבע קרמי עמיד בחום גבוהה וכו`. טכנולוגיות צביעה תעשייתיות אלה, מחייבות כחלק מההכנה לצביעה ניקוי בהתזה של חלקיקי חול על מנת להשיג תוצר צביעה באיכות זהה למצבעות של יצרני המתכות.

כאמור בישראל מספר מצבעות מקצועיות אשר עוסקות בצביעה חוזרת של מתכות בתהליכים כמעט זהים לאלו של יצרני מתכות, לניקוי חול תפקיד כפול במקרים אלה. ניקוי בהתזה של חלקיקי חול מתאימים. משמש הן כאמצעי לחשיפת פגמים במתכת והן ככלי ניקוי יעיל לפני הצביעה. בעיקר כאשר מדובר בצביעה שלחלקי מתכת מתחום הרכב. ניקוי חול מאפשר חשיפת פגמים בחלק, טרם הצביעה ותיקונם. פגמים שבמקרים רבים יכולים להוות סכנה של ממש באם לא טופלו.

ניקוי חול 

טכנולוגיית ניקוי חול - יתרונות וסכנות

טכנולוגיית ניקוי בהתזה

כפי שהוזכר ניקוי חול הוא הבסיס להכנה מקצועית לפני צביעת מתכות. נזכיר כי כיום משתמשים בניקוי חול גם להסרת לכלוך וצבע ממשטחים וקירות מבנים וגדרות, וגם בתעשיית הריהוט אך אנו נתמקד בתעשיית צביעת מתכות.

ניקוי בהתזה מתבצע בעזרת אקדח ייעודי, אשר מוביל אליו צינור בלחץ אוויר גבוהה. מנגנון מיוחד המותקן באקדח מאפשר לאוויר דחוס העובר באקדח, לספוח אליו חלקיקי חול אשר מצויים באקדח או נכנסים דרך צינור נוסף ומתאחדים לידי תערובת חלקיקים והאוויר הדחוס. התערובת מותזת אל פני השטח המיועד לניקוי. גרגירי החול גורמים לשכבה העליונה של הלכלוך להתפורר ולהיפרד מפני השטח של החלק המיועד לצביעה.

שלושה משתנים משמעותיים משפיעים על איכות הניקוי חול. עוצמת לחץ האוויר, הגודל של גרגירי החול ורמת הקושי של כל גרגיר חול.

חשוב להדגיש כי יש חשיבות עצומה להתאמה של שלושת המשתנים לחומר ממנו עשויה המתכת אותה יש לצבוע. ניקוי בהתזה של חלק אלומיניום מחייב שימוש במדיה רכה יותר ובלחץ נמוך יותר מאשר ניקוי של מתכת קשה כגון ברזל או מתכת יצוקה.

כמו כן למשתנים אלה השפעה על שטח פני המתכת לאחר ביצוע ניקוי בהתזה. מידת החספוס של פני החלק נקבעים על ידי גודל חלקיקי החול, ורמת הקושי שלהם ביחס ללחץ האוויר הדחוס. הכנה לצביעה על ידי ניקוי בהתזה, מאפשר לנו לקבוע מראש לא רק את איכות הצביעה, אלה גם את הטקסטורה הסופית. מידת החלקות או החספוס של החלק הצבוע הגמור.

ניקוי חול

יתרונות ניקוי חול

היתרון המרכזי היא אחידות הניקוי. האפשרית והיכולת להרחיק מפני השטח גם חלקיקי לכלוך או שרידי צבע ישן שאינם נראים לעיין מתאפשרים מאחר ובאופן מעשי תהליך ניקוי בהתזה "מקלף" את שכבת החומר החיצונית של החלק.

יתרון נוסף הוא היכולת לנקות באותו אופן, גם בזוויות ופינות, שאינן נגישות לתהליך ניקוי מכני (נייר זכוכית, שפכטל, מברג וכו`). זרם האוויר עם חלקיקי החול חודר לכל פינה ומאפשר השגת ניקוי אחיד ויעיל גם במקומות ללא גישה.

יתרון נוסף הוא פועל יוצא של חשיפה מלאה של המתכת ממנה עשוי החלק עצמו. במקרים רבים מתגלים פגמים בחלק המיועד לצביעה. פגמים אלה ניתנים לעיתים לתיקון ולעיתים פוסלים את החלק משימוש.

לדוגמא כאשר מבצעים ניקוי בהתזה לפני צביעת ג`נטים עלולים להתגלות פגמים בג`נט עצמו. פגמים שניתן לתקנם על ידי הוספת חומר והשחזה. דוגמה נוספת היא הכנה לצביעה של קליפרים או קפיצים. במקרים רבים מתגלה כי ישנו פגם אשר עלול לגרום לכך שלא ניתן יהיה להשתמש בחלק לאחר הצביעה. במקרים רבים ניקוי בהתזה לפני צביעה של שלדת אופניים אלומיניום למשל חושפת פגמים שעלולים אף לסכן את הרוכב אם לא יתוקנו.

חשוב להדגיש כי מדובר בצביעה חוזרת של חלק שנעשה בו שימוש. מכאן שתהליך ניקוי החול עצמו הוא גם תהליך בקרה על איכותו של החלק עצמו והיכולת להמשיך ולהשתמש בו. המצב דומה גם בצביעת חלקי רכב נוספים כגון צביעת אגזוז, צביעת מסעף פליטה, חלקי מנוע וכו.

ניקוי בהתזה

סכנות בניקוי חול

הסכנה העיקרית אותה כבר הזכרנו היא חוסר ויסות מתאים בין רמת הקושי של המתכת ממנה עשוי החלק לבין שלושת המשתנים שהוזכרו. לדוגמה שימוש בלחץ גבוה מדי וחלקיקי חול קשים וקטנים מדי עלולים להשחית חלק העשוי מתכת רכה. זרם אוויר דחוס טעון בחלקיקי חול שאינו מותאם יכול פשוט "לאכול" את המתכת וליצור בה חור. זה במקרים רבים נזק שאינו בר תיקון.

ההמלצה היא תמיד לפנות לתהליכי צביעה מקצועיים אשר ניקוי חול הוא שלב מובנה בתהליך המקצועי עצמו.

 ניקוי בהתזה

גרר ברמת גן
גרר בכפר סבא
גרר בפתח תקווה
גרר בתל אביב
גרר משאיות
קונה רכבים לפירוק
קונה רכבים במזומן
קונה רכבים לנסיעה